o značceProfesionální roboti iRobot

Porfesionální roboti header

iRobot 510 PackBot

     
 
 
iRobot 510 PackBot

Zřejmě nejúspěšnější profesionální robot iRobotu, který se dočkal nasazení na několika kontinentech a v desítkách krizových situacích. PackBot dokonale demonstruje schopnosti a filozofii značky iRobot. Pomáhat tam, kde je potřeba. Chytrý, odolný a praktický robot dokáže podat pomocnou ruku tam, kde ta lidská nestačí nebo je to pro ni příliš nebezpečné. I proto iRobot PackBot zasahoval v roce 2001 po teroristických útocích na Světové obchodní centrum či po havárii jaderné elektrárny Fukušima v roce 2011.

5 konfigurací pro všechny situace

Prapůvodně vznikl PackBot za účelem zneškodňování bomb. Dá se zakoupit v pěti základních konfiguracích. iRobot 510 PackBot v konfiguraci HazMat Technicians zvládá detekci a identifikaci chemikálií, radiace, či organických sloučenin. First Responders zcela odpovídá požadavkům zásahových jednotek SWAT. Zneškodňuje bomby a prohledává nebezpečná místa. iRobot 510 PackBot zvládá pohyb po kamenech, bahně a sněhu při rychlosti necelých 10 km/h. PackBot se vyšplhá i po svahu se sklonem 60 stupňů.

Ovládání iRobotu PackBot zajišťuje speciální 15- ti palcový notebook Amrel, zvaný v hantýrce iRobot OCU – Operator Control Unit. Je součástí balení PackBota a nabízí vlastní interface informující operátora o široké škále údajů. Například o výdrži notebooku, robota a jeho poloze, okolních podmínkách atd. PackBot je vybaven kamerou s vysokým rozlišením, aby bylo možné prostřednictvím gamepadu podobnému tomu z XBoxu robota ovládat. Komunikace probíhá na 2,4 GHz a 4,9 GHz radiových vlnách, případně lze využít optického vlákna.

Až 16 kilometrů na jedno nabití

Robot může díky odolnému ramenu naložit a vyložit libovolné objekty. PackBot ovšem není pouhým autíčkem na dálkové ovládání, závislým na ruce a myšlení operátora. Díky technologii iRobot Aware 2 robot intelligence software zvládne dokonce zcela sám a bez lidské pomoci plnit stanovené úkoly. PackBot není žádný obr. Svou základní výškou 18,8 cm bez nástavby a šířkou 52,1 cm sice moc respektu nenadělá, na stranu druhou se díky menším rozměrům a délce 96,5cm s přídavnými zkrácenými pásy, dostane takřka všude.

Operovat s celkovou váhou 52,89 kg není žádný problém. Dle oficiálních pramenů zvládne PackBot na jedno nabití překonat vzdálenost 16 km a vydrží v činnosti přes čtyři hodiny v kuse. iRobot nabízí k PackBotovi tři druhy manipulátorů. Nejvyšší se tyčí do výšky 208 cm, ten nejnižší dosáhne pouze do 74 cm. Jejich váha se pohybuje od 12,66 po 45 kg. PackBotova nosnost tím kolísá mezi 2 až 14 kg.

Pomáhá tam, kde je potřeba

Během roku 2009 přiletělo do Iráku na dva tisíce specializovaných robotů PackBot. Zachránili mnoho životů civilistům i vojákům, kteří by se zřejmě bez robota nevrátili domů. Stejně prospěšnou práci odvedl PackBot v roce 2001 v New Yorku nebo po havárii jaderné elektrárny Fukušima v roce 2011.

iRobot SUGV

     
 
 
iRobot SUGV

Zatímco iRobot 510 PackBot slouží vzhledem ke své hmotnosti spíše motorizovaným jednotkám a často se vozí na korbě, iRobot SUGV představuje pravý opak. Je malý, lehký, hbitý, snadno se ovládá a ještě snadněji používá. K tomu, abyste mu určili směr, vám stačí pouze head-up displej, gamepad podobný tomu z XBoxu a vysílací souprava na záda, která váží zanedbatelných 2,7 kg.

Malý, lehký, odhodlaný

Sám iRobot SUGV váží 13,2 až 14,5 kg. Nižší z obou hodnot náleží modelu 310 SUGV, vyšší 320 SUGV. Obě varianty byly vyvíjeny za spolupráce společnosti Boeing. A nejobvyklejší způsob užití iRobotu SUGV ? Představte si situaci, kdy se svou jednotkou křižujete nebezpečné území a natrefíte na úzký tunel. Ten může představovat obrovské nebezpečí.

A právě v těchto situacích nastupuje model SUGV. Operátor si na hlavu nasadí head-up displej a robot může vyrazit na průzkum. Během chvilky víte, zda uvnitř tunelu číhá banda nepřátelských vrahounů nebo si v něm hrají na schovávanou pouze myši a krysy. Robot se vejde do vojenského batohu tzv. MOLLE, odkud se snadno vytáhne, kdykoliv je potřeba.

Vidět a nebýt viděn

Robot se zorientuje snad ve všech podmínkách. Díky termokameře vidí ve tmě, v kouři nebo mlze. Kamera s 312x optickým zoomem a automatickým zaostřováním zase umožňuje vidět vše ostatní ve dne i v noci, a to v neuvěřitelné kvalitě a se všemi podstatnými detaily. Mezi další praktické vychytávky patří laserový dálkoměr, který dovoluje zjistit vzdálenost objektů od robota.

iRobot vyzdvihuje způsob ovládání robota převzatý z herních konzolí, který ušetří čas potřebný k tréninku. iRobot SUGV zvládne 40-ti stupňové stoupání, při postranních 17-ti stupních. Dosahuje maximální rychlosti 10 km/h a na jedno nabití zvládne fungovat přes 6 hodin. SUGV rovněž nemá problém s 20-ti cm schodem během výstupu a 25-ti cm schodem při sestupu.

Vertikální překážky překonává do výšky 30,5 cm. Výška podvozku: 16,5 cm, šířka: 43,7 cm a délka: 76,1 cm. Tyto údaje náleží modelu 320 SUGV, který disponuje maximální výbavou a úžasnými terénními schopnostmi. Naopak 310 SUGV svými parametry a zejména menší 90-ti minutovou výdrží vyzývá spíše k civilnímu využití.

iRobot Warrior 710

     
 
 
iRobot Warrior 710

Univerzální robot konstruovaný primárně pro vojenské účely, který však dokáže úspěšně podat pomocnou ruku i mimo vojenský sektor. Modelových situací, kdy uvítáte pomoc terénního robota s nosností přes 70 kg a rychlostí 12 km/h, existuje nepřeberné množství. iRobot Warrior 710 se například skvěle hodí pro přepravu těkavých látek, které si dokonce sám naloží. Zvládne dopravit zbraně, zdravotní materiál, proviant a dokonce dokáže odtáhnout raněného vojáka z nepřátelského pásma.

Mozkem robotického válečníka je speciální iRobot Aware 2 software, neboli lehce konfigurovatelný a snadno pochopitelný program s širokou podporou zařízení. Oproti iRobotu PackBot je Warrior 710 skutečně pořádný kus robota. Na záda si ho s jeho 157,4 kg naloží maximálně tak Hulk nebo Iron Man. Délkou 88,9 cm, šířkou 76,8 cm a výškou 45,7 cm se nicméně od svých ostatních profesionálních kolegů příliš neliší.Ačkoliv dosah jeho ovládání představuje pouhých 800 m, bohatě si to iRobot Warrior 710 kompenzuje operačními vlastnostmi. Hravě překonává svislé překážky o výšce až 47 cm, šplhá po schodech v úhlu 45 stupňů a ve stejném úhlu z nich také sestupuje. Rád si zabrodí až v 76,2 cm vody. Warrior 710 doslova exceluje zejména v těžkém terénu, a to díky jeho vysoké hmotnosti.

Ovládání Warrior 710 zajišťuje tak jako v případě PackBotu operátor pomocí speciálního notebooku, případně náhlavní sady. Mobilní varianta se skládá z brýlí opatřených displejem (tzv. head-up), vysílače umístěného na zádech, gamepadu a mikrofonu se sluchátky. Sada váží ani ne tři kila, což umožňuje ovládat speciálního robota pohodlně. Komunikaci operátora s Warriorem zajišťuje ethernetové rádio.

iRobot 110 FirstLook

     
 
 
iRobot 110 FirstLook

Nejmenší z rodiny profesionálních robotů iRobot model 110 FirstLook dostal od sudiček do vínku celkem podivný přídomek a vlastnost – házecí. S tímto malým 25,4 cm dlouhým a 22,9 cm širokým robotem s váhou pouhých 2,45 kg se skutečně háže. Chudáček FirstLook tu proletí oknem, tu narazí do zdi, tu se proletí na střechu. Ale nebojte se, ono ho to nebolí.

TIP: Malého házecího iRobota si měli možnost vyzkoušet i čeští novináři v rámci prezentace nových modelů Roomba série 800 a Scooba 450. Zde si můžete přečíst dojmy z robota na Ihned.cz.

iRobot tento model přizpůsobil účelům a situacím, kdy se jednotka vojáků nebo drsných hochů ze SWAT dostane do kontaktu s psychopatem, u kterého se další kroky nedají předpovídat. Takový nestabilní jedinec zabarikádovaný v opuštěném domě či nedej bože držící rukojmí například v bance, představuje obrovské riziko.

A proto iRobot stvořil prcka FirstLook, který nastoupí na scénu dřív, než hoši ze SWATu nasadí šílenci pouta a osvobodí rukojmí. Jak název napovídá, FirstLook proletí někde oknem, dveřmi či střechou. Okamžitě se pomocí dvou pevných ocelových ramen postaví na pásy a rozjede záchrannou misi. Informace z necelého kilogram vážícího řídícího modulu přijímá na frekvenci 2,4 či případně 4,9 GHz.

iRobot FirstLook 110 představuje vlastně dodatečné čtyři oči celé zásahové jednotky. Pomocí čtyř integrovaných kamer poskytuje cenné informace o aktuálních podmínkách, o pachateli a případně rukojmích. Na základě toho, co iRobot FirstLook 110 ukáže, mohou členové jednotky dále konat. FirstLook toho ovšem může umět daleko víc.

Stačí doplnit jeho základní výbavu o senzory detekující chemické zamoření, různé manipulační příslušenství, nebo další kamery včetně termokamery a získáte malého, lehkého, extrémně odolného a přitom chytrého pomocníka na cestě za záchrannou lidských životů.

iRobot Seaglider

     
 
 
iRobot Seaglider

iRobot Seaglider patří do skupiny UUV robotů iRobot. Volně lze obsah zkratky Unmanned Underwater Vehicle přeložit jako bezpilotní podmořské plavidlo. Mořské hladiny světa nyní křižuje přes 135 Seagliderů ve službách fyziků, chemiků a biologů. Jeho bezprostředním výhodám samozřejmě neodolali ani oceánografové, mořská stráž nebo armáda.

Energie na 10 měsíců a 4600 kilometrů

„Kluzák“ kupříkladu umožňuje realizovat měření v nepřístupných místech pod věčným ledem. Další z plánovaných misí bude studovat potravní řetězec kytovců na Antarktidě. Konstrukce iRobot 1KA Seaglider představuje vrchol současných konstrukčních dovedností. Hmotnost bezpilotní miniponorky činí sympatických 52 kg. Ačkoliv robot dosahuje poměrně rezervované rychlosti 0,9 km/h, rozhodně to kompenzuje svou operační hloubkou, která se pohybuje od 20 do 1000 m.

V menší hloubce Seaglider uplave až 4 600 km, při hloubce 1 km se vzdálenost snižuje na 650 km. Záleží na účelu a průběhu mise, ale pro 1KA Seaglider není problém pracovat na jedno nabití klidně i 10 měsíců. Boj s hloubkou zvládá laminátový delfín pod úhly 16 - 45 stupňů. Přínos organizacím přináší prostřednictvím pěti základních režimů. Transect survey provádí pomocí profilu zadaných geografických bodů.

Příslušenství? Stačí si vybrat

Virtual Mooring využívá profilu pouze jednoho bodu, Surface Drift přečká misi na hladině se zapnutou GPS a zaznamenává telemetrii. V režimu Bottom Loiter se robot po určený čas doslova poflakuje v nastavených hloubkách a sbírá data. Poslední režim Sub-surface Porpoise slouží ke zkoumání hladiny. iRobot 1KA Seaglider řídí mikroprocesor, přičemž sběr dat probíhá na CF paměť. Operační středisko s ním komunikuje skrz satelitní telefon Iridium. Data jsou tímto způsobem přijímána a naopak pokyny odesílány. Při každém vynoření probíhá odeslání dat. Ke kanárkově žlutému UUV lze zakoupit vyčerpávající množství příslušenství.

 

iRobot - Nová Roomba i7! Poznejte rozdíl...

Nová Roomba i7 & Roomba i7+, již v prodeji! Objevte prémiové funkce značky iRobot.

03.05.2019
všechny novinky

Roomba i7+ (black 7558)

Roomba i7+ (black 7558)NOVINKA!
Roomba i7 v kombinaci s nabíjecí a čisticí stanicí Clean Base sama vysype svůj sběrný koš a vy tak nemusíte myslet na vysávání na celé týdny.

všechny produkty
 
 
produkt byl přidán do košíku
přejít do košíku