06. června 2019

7 věcí, které je třeba vzít v úvahu před pořízením robota

Rozhodnutí o koupi robotického pomocníka pro úklid bývá provázeno dlouhým zvažováním a získáváním informací. I přesto na některé věci občas zapomínáme nebo by nás ani nenapadli.

1. Robot vs. schody

Robota, který umí skákat po schodech, ještě nikdo nevymyslel. Prozatím se musíme smířit s tím, že tato oblast zůstane ještě nějakou dobu v naší kompetenci. Nicméně, pro všechny ostatní prostory tu máme na výběr spoustu pomocníků, kteří to vezmou za nás. Rozhodně ale nechceme takovouto investici jen tak poslat ze schodů. Proto je třeba dávat pozor, jakými funkcemi jsou jednotlivé robotické vysavače vybaveny. S robotem značky iRobot se nemusíme obávat nikdy, senzory proti pádu ze schodů jsou standardní výbavou jak vysavačů, tak mopů. Nebývá to ale u všech značek. Před pořízením si tak pečlivě zkontrolujte, jakým způsobem je robot chráněn proti nechtěnému pádu.

iRobot senzor proti pádu ze schodů

2. Zaneřáděná podlaha

“Jó, to by bylo super, ale s tím vším, co se u nás válí na podlaze…” Běžné obavy spousty lidí, především pokud mají doma děti. Pořízení těchto pomocníků v nás však samovolně pěstuje úžasný návyk – nenechávat zbytečně věci na podlaze. Drobné věci iRobot posbírá a ty větší přemístí. Rozhodně mu to v jeho práci nijak nepřekáží. Po několika výpravách za ztracenými věcmi si však většina lidí zvykne, uklízet je na své místo. Neustálé lovení drobností se sběrného koše se omrzí každému. Nejen, že iRobot zajišťuje dokonalou čistotu, ale dokáže nás i leccos naučit.

iRobot a pes

3. Zde jsem pánem já! aneb Domácí mazlíčci v domě

Reakci stálého obyvatele domu na nového, není schopen zaručit nikdo. I když se u zvířete neprojeví žádná valnější náklonnost, minimálně akceptovat jej zvládne téměř každé. Internetem koluje spoustu videí, jak kočky jezdí na Roombě, jak si s ní někteří psi pokoušejí hrát a mnoho dalšího. Možnosti jsou takřka nekonečné. Pojďme se však na soužití robotického vysavače a mazlíka podívat z toho praktičtějšího úhlu. Velkým plusem je eliminace zvířecích chlupů na podlaze, rozhodně to každému majiteli ušetří hodiny pobíhání s vysavačem. Na stranu druhou, je nutné zohlednit osobnost mazlíčka. S jednou věcí si totiž ještě poradit nedokážou – zvířecí exkrementy na zemi. V “lepším” případě, přijdete domů a bude Vás čekat velký (a dost nepříjmený) úklid v podobě rozmatlaného dárečku na podlaze. Nemluvě o vyčištění samotného přistroje. V tom horším se tekutina dostane tak hluboko k elektronice, že samotného robota zničí a investice do pomocníka se rázem promění na vyhozené peníze.
Pokud není zvířátko zvyklé chodit na jedno místo (které by se dalo vyloučit z uklízeného prostoru), doporučujeme robota pouštět pouze za předpokladu, že je doma někdo, kdo bude moct případnou hrozbu včas odstranit. Nebo jej minimálně nechat uklízet jen prostory, do kterých se nemá mazlík jak dostat, když nejsme doma.

4. Různé činnosti – různé přístroje

Dnes se již setkáváme s přistroji, které slibují jak vysávání, tak vytírání. Nenechme se zlákat sladkými řečičkami, kterak můžeme vše vyřešit jedním robotem za super cenu. Nacpat kvalitní mechanismy pro vysávání i vytírání do něčeho tak malého, je v současnosti nereálné. U většiny modelů tak nebudete mít pořádně ani jedno. Pro co nejlepší výsledek je vhodnější si zvolit kvalitní přístroj, který dělá pouze jednu činnost. A protože je k tomu specializovaný, bude ji dělat pořádně.
Navíc – myslíte si, že kdyby to opravdu fungovalo, technologický lídr v oblasti robotiky by s něčím podobným taky nepřišel?

5. Maximalizace dostupnosti

Chcete-li po robotovi maximální pečlivost, je dobré se zamyslet nejen nad tím, co se povaluje po zemi, ale i nad uspořádáním ostatních aspektů domácnosti. Různé typy a tvary židlí představují jisté riziko – robot se mezi příliš úzké nožičky nevejde. Pod kuchyňským stolem tak nemusí být vždy perfektně uklizeno. Zároveň, dejte pozor i na všelijaké úzké výklenky či jak vysoko máte položené topení. I milimetry v tomto případě rozhodují. Pakliže je výška “tip-ťop”, robot pod topení může klidně zajet, ale pravděpodobně to odnese nelichotivě poškrábaným vrchním krytem. Nikdo z nás nechce, aby nový pomocník hned po prvním úklidu vypadal jako po několika letech tvrdé práce. Proto je dobré si před nákupem rozměry vybraného modelu prověřit. Jak se říká: “Dvakrát měř, jednou řež!”
Do tohoto bodu spadá i schopnost překonávání výškových nerovností. S Roombou si můžete být jistí, že prahy či výjezd na koberec (do 1,5 cm) bezproblému zvládne.

iRobot Roomba

6. Uklizeno – každý den!
Robotické vysavače nejsou spasiteli, když už nám špína pomalu leze po nohou. Tyto přístroje jsou uzpůsobeny ke každodennímu úklidu, což i z dlouhodobého hlediska snižuje množství prachu kumulujícího v místnosti. Pokud se zdá, že pouštět robota denně je zbytečné, stačí se mrknout do sběrného koše. Je až překvapující, kolik jemného prachu či vlasů a chlupů se každý den objeví na zdánlivě čisté podlaze.

7. Drahé, neznamená dobré. Levné, neznamená dostačující.

A hromada příslušenství v balení? Ta neznamená vůbec nic.
Na trhu je mnoho značek a každá se zkouší zalíbit něčím jiným. Cenou, funkcemi nebo třeba přibaleným příslušenstvím. Jenže k čemu má sloužit vysavač? K vysávání. Jednoduché a jasné. Proč bychom se pak měli zabývat výběrem z 10 různých režimů? Nebo řešit, jaký nástavec zrovna použít, když jich je k tomu 15? Potřebujeme vyluxovat – všechny nečistoty, všechny povrchy a bez asistence. Nechceme v půlce úklidu běžet k robotovi a řešit, že je třeba dát speciální nástavec na koberce. Značka iRobot se také vyvíjí, ale ne ke zbytečnostem. Léty a praxí prověřené systémy stále spolehlivě fungují, roboti jsou “jednoduší” – obsluhu zvládne každý a nemusíme se bát přestavět nábytek. Vysoká úroveň jejich vnitřního softwaru zajišťuje dokonalou přizpůsobivost. A že v balení není několik různých hlavic a nástavců? Ehm… K čemu?
V iRobotu stojíme úplně stejně jak za naším nejlevnějším modelem, tak nejdražším. Oba jsou perfektní na úklid. Jen, každý svým způsobem. Každý člověk je originál a vyžaduje něco jiného. Představte si to jako u mobilního telefonu. Tlačitkový a černobílý telefon za pár korun svůj účel perfektně splní. Smsku pošle a zavolat si z něj taky můžeme. To je podstata mobilního telefonu. Kolik jsme pak ochotni si připlatit za větší komfort, je už na nás.

Rada závěrem:
Zajímejte se, zjišťujte si a porovnávejte. Pro každého se hodí jiný model vysavače – záleží jen na Vás!