27. června 2019

iRobot Roomba 695 – Úklid na jeden klik

fzone.cz

Značka iRobot je mezi robotickými vysavači doslova ikonou, a tak jsme vás nemohli ochudit o recenzi zástupce vyšší střední třídy, který se nám dostal do redakce. Jedná se o model Roomba 695. Ten se mimo jiné chlubí i vzdáleným ovládáním skrze Wi-Fi a povedenou mobilní aplikací. V dnešní recenzi si prozradíme, do jakých prostor je Roomba 695 vhodná a jakými přednostmi oplývá.

Praktické zkušenosti: systematičnost především

Nyní se už dostáváme k té nejdůležitější části, a to jak vysavač vlastně funguje. Samotný proces uklízení zahájíme stisknutím tlačítka CLEAN na přední straně vysavače, případně můžeme využít tlačítko v aplikaci iRobot – stane se to stejné, vysavač zahájí svoji uklízecí činnost. Pokud se vysavač nachází v dokovací stanici, elegantně vyjede pozadu a následně se již pustí do vysávání.

Roomba 695

Nejvíce nás na celé Roombě 695 překvapila systematičnost úklidu. Zatímco nedávno testovaný robot ILIFE se vcelku bezmyšlenkovitě pohyboval po místnosti, iRobot je díky navigaci iAdapt mnohem systematičtější. Pokud narazí na pevnou překážku, rozhodně jej to nezaskočí a krouží okolo tak dlouho, dokud nevymyslí, jak okolí překážky důkladně vyčistit. V tomto momentě se ILIFE většinou jen odrazil a pokračoval dále do místnosti, Roomba 695 se na daném místě zastaví a díky inteligentní navigaci vymyslí plán. Celkem má Roomba více než 40 předdefinovaných pohybů. To je zřejmě hlavní výhoda, kterou jsme v průběhu testování zpozorovali. Velice zajímavou funkcí je také rozpoznání nečistot na základě akustické odezvy. Robot díky tomu pozná, kde je nashromážděno nejvíce nečistot (typicky pod sedačkou, kde se méně často zametá), a dané místo vyčistí důkladněji.

Stejně jako ILIFE používá i Roomba 695 infračervené senzory a tlakové nárazníky, díky nimž pozná, že daná překážka je opravdu pevná a neexistuje tedy způsob, jak místo vyčistit. Nárazníkům bohužel chybí gumový pruh, proto je každý náraz hlasitější. Vysavače iRobot jsou obecně velmi vhodné pro členité domácnosti s koberci a různým typem tvrdých podlah i linoleí. Roombu stejně tak nerozhodí ani plédy svěšené z postele nebo dlouhé záclony. Zatímco většina robotických vysavačů bez inteligentní navigace k dané překážce pouze přijede a následně změní směr (vyhodnotí překážku jako pevnou), Roomba k překážce přijede, lehce do ní narazí a ověří, zda se opravdu jedná o překážku pevnou, nebo například jen deku, kterou může podjet. Díky tomu se Roomba dostane mnohem rychleji do míst, kam musí konkurenční vysavače cestu hledat.

Podvozek Roomby 695

Nevýhody tohoto řešení jsou jasné – zatímco ILIFE se po místnosti pohyboval téměř bez nárazu, Roomba naráží a naráží poměrně často. Nejde vyloženě o tvrdé nárazy, které by mohly poškodit nábytek, přesto pokud máte nábytek citlivější na oděr, případně poškrábání (lakovaný nábytek, křehké předměty), je Roomba méně vhodná než některé konkurenční výrobky.

Zpět k pozitivům. iRobot Roomba 695 je velice rychlý vysavač, neb uvnitř se nachází hned několik motorů. Díky těm dokáže Roomba mnohem rychleji měnit směr a pohybovat se tak v prostoru. I když je výdrž baterie nižší než u některé konkurence, za kratší čas dokáže vyčistit stejný prostor, a to právě díky vyšší rychlosti a koordinovaným pohybům. Díky přítomnosti kartáčů skvěle funguje i na kobercích, což rovněž není v dané cenové třídě běžné. Roomba 695 bez problémů zvládá i menší prahy zhruba do výšky 1,5 centimetru. Vrátíme se zpět k základnímu balení a vyzdvihneme přítomnost virtuální zdi, která perfektně ohraničí místo, kde má robotický vysavač uklízet a jakým místům se má naopak vyhnout. Pokud tedy nemáte mezi některými místnostmi dveře, stačí použít virtuální zeď a místnost tak virtuálně uzavřít.

virtuální zeď iRobot

Hlučnost vysavače je, jak už víme, vyšší, zhruba 61 decibelů, ale pocitově jde o hlučnost vyšší. Ideální je, pokud vysavač zapnete v momentě, kdy nejste doma. Využít můžete jak časovače, tak vzdáleného sepnutí pomocí mobilní aplikace. Na noční vysávání raději zapomeňte, klidný spánek by mohl být v ohrožení.

Určitě vás také zajímá, jak si iRobot Roomba 695 poradil s kabely a schody. Díky systému ANTITANGLE se Roomba 695 dokáže vcelku elegantně vymotat i v případě, že najede do kabelů, případně třásní od koberce. Jakmile totiž systém vyhodnotí, že vysavač něco brzdí, spustí zpětný chod kartáčů a následně opatrně vyjede pryč z překážky. I přes přítomnost inteligentního režimu ANTITANGLE doporučujeme zvednout kabely alespoň od notebooku, případně PC, a to nad úroveň výšky vysavače. Ten se sice z kabelů opravdu vymotá, ale chvíli to trvá a za tu dobu by se již nehoda stát mohla. Roomba má dostatečně velkou sílu na to, aby například na stole položený notebook kvůli zamotaným kabelům strhla na zem.

Sběrný koš na odpad

Co se týká schodů, zde vše probíhalo naprosto bez problémů. I když se vysavač rozjede a míří přímo směrem ke schodišti, a to opravdu velice rychle, spodní senzory zachytí „propast“ a vysavač se bleskurychle zastaví a postupně vycouvá. Samozřejmě je nutné IR senzory čas od času očistit vlhčeným ubrouskem, neboť usazený prach by mohl snížit jejich funkčnost.

Senzory Roomba

LÍBILO SE NÁM
systematičnost vysávání
dobrá účinnost
tlakové senzory
režim ANTITANGLE proti zamotání do kabelů

NELÍBILO SE NÁM
četnost nárazů může v prvních dnech překvapit

Zhodnocení: do hektické rodiny

​Roomba 695 je ideálním společníkem do bytu či domu větší rodiny, které vládne chaos. A to jak co se počtu lidí týká, tak také nepořádku, který se během dne stihne vytvořit. iRobot Roomba 695 díky svým nárazníkům se zpomaleným dotykem vždy ověří, zda se překážka před ním opravdu nedá nějak zdolat a uklidit prostor za ní, což čas úklidu výrazně zkrátí. Na jedno nabití zvládne Roomba 695 uklidit i slušně velký byt, což potěší. I když si bere funkce z dražších modelů, cena zůstala na přijatelné hladině těsně pod hranicí 11 tisíc korun, což hodnotíme jako cenu odpovídající.

iRobot Roomba detail

Ano, lze pořídit i levnější robotické vysavače. U iRobot si však platíte nejen za kvalitní výrobek, ale také skvělý servis a fakt, že modely Roomba jsou obecně velmi málo poruchové. Pokud je vaše domácnost členitější a nechcete zkoušet různé levné alternativy, můžeme Roombu 695 směle doporučit.

Zdroj článku je portál www.fzone.cz